Dzień Kobiet w CPK

8 marca 2018 (czwartek)
godz. 18:00
wstęp: Panie – wstęp wolny, Panowie – 10 zł

DZIEŃ KOBIET W CPK

W programie:
18.00 – PRELEKCJA O PRADZIEJOWYCH KULTACH KOBIECYCH. „Kobieto, puchu marny, ty wietrzna istoto” pisał w XIX w. Adam Mickiewicz. Czy jednakże nasz narodowy wieszcz miał do końca rację w tej materii i czy kobieta rzeczywiście jest odwiecznie poddana sile i woli mężczyzny? A czy zróżnicowanie biologiczne kobiet i mężczyzn stanowi determinantę rozwoju kulturowo-cywilizacyjnego? Co o tym mówią antropolodzy, archeolodzy czy etnografowie ? Wszakże w pradziejach mamy do czynienia z matriarchatem, gdzie kobieta była symbolem płodności natury. Szczególną znamienitością w tym względzie jawi się neolit, a więc epoka kamienia gładzonego, kiedy upowszechnił się osiadły tryb życia i rozwinęło rolnictwo oraz pierwszy chów zwierząt. Zwyczaje, obyczaje, obrzędy i wierzenia pradziejowe i ludowe świadczą dobitnie, że „świat kobiet” częstokroć, był piękniejszy od „świata męskiego”, bardziej kolorowy, wypełniony miłością, wyrozumiałością i delikatnością. Nawet bóstwa kobiece, znane z mitologii, potwierdzają ten stan rzeczy, chociaż i tutaj nie brakowało zróżnicowania i męskiej dominacji. Mity w prostej linii łączą się z astronomią, wszakże Księżyc, Wenus, niektóre gwiazdozbiory to przykłady bóstw kobiecych. Zapraszamy na prelekcję, ubarwioną licznymi materiałami ikonograficznymi i filmowymi. Wykład przedstawi st. red. Piotr Kasprzycki, mgr Nauk Filozoficzno-Historycznych, antropolog kultury i publicysta.

19.00 – POD NIEBEM PARYŻA – koncert Piosenki Francuskiej z okazji Dnia Kobiet.
Piosenki z repertuaru Edith Piaf, Dalidy, Yvesa Montanda, Juliette Greco, Georgesa Brassensa, Patricii Kaas w tłumaczeniach Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Ozgi, Filipa Łobodzińskiego, Agnieszki Grochowicz w wykonaniu Agnieszki Grochowicz. Słynne utwory takie jak „Milord”, „La vie en rose”, „Pod niebem Paryża”, „Amsterdam”, „Nie opuszczaj mnie” i in.
Melodyjne, liryczne, romantyczne ale i dramatyczne, „z pazurem” i zabawne.
Akompaniuje Jarosław Olszewski (piano).
Słyszałem recital Agnieszki Grochowicz i uważam, że jest to jedna z najlepszych wokalistek w Polsce; wszechstronnie muzykalna i znakomicie interpretująca śpiewany tekst. Jej występ jest niezapomnianą kreacją artystyczną. Gorąco polecam – ZYGMUNT KONIECZNY*.”
*(wybitny polski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, współpracownik m.in Andrzeja Wajdy, Jana Jakuba Kolskiego, Konrada Swinarskiego, jeden z głównych kompozytorów Agnieszki Osieckiej, jeden z głównych twórców kultowej Piwnicy pod Baranami w Krakowie)

Agnieszka Grochowicz – wokalistka, autorka tekstów współpracująca z czołówką kompozytorów piosenki (Zygmunt Konieczny, Andrzej Zarycki, Ewa Kornecka, Janusz Grzywacz, Jerzy Derfel, Mirek Czyżykiewicz, Hadrian Tabęcki). Uczestniczka prestiżowych miejskich imprez kulturalnych w Krakowie takich jak Noc Jazzu, Noc Poezji. Współpracuje z Piwnicą pod Baranami i krakowskim Teatrem Loch Camelot. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Koncertuje na licznych scenach w całej Polsce , wielokrotnie brała udział w audycjach radiowych m.in w Trójce, Radio Kraków, Radio PIK i in. Laureatka licznych konkursów oraz Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Krakowa.

foto: Anna Maria Staszczak

CPK GROCHÓW Praga Południe

ul. Podskarbińska 2
03-833 Grochów

Data

08 Mar 2018

Czas

18:00 - 20:00

Etykiety

Dzień Kobiet 2018

Lokalizacja

Centrum Promocji Kultury
ul. Podskarbińska 2 Warszawa

Następne wydarzenie

QR Code

MamaWarszawianka @ Insta

Instagram did not return a 200.