Lifestyle

Warszawa oczami dziecka. To jak to było z tą Warszawską Syrenką?

Jako Mama Warszawianka 🙂 po prostu nie mogę przeoczyć takich wspaniałych lektur o Warszawie dla najmłodszych. Zgromadziłam kilka książek o stolicy, które bawią i uczą dzieci, posiadają dużo ciekawych ilustracji i wesołe rymowanki, a także dane historyczne dla trochę starszych warszawiaków.

Proponuję kilka książek, które sprawią, że Warszawa stanie się ciekawsza i bardziej przystępna nie tylko dla dzieci. Duże, europejskie miasta czasem przerażają pod względem komunikacyjnym, tłumów czy też chaosu. Najczęściej jednak gubi nas niewiedza. Im bardziej będziemy przygotowani, im więcej dowiemy się o mieście, tym nasza wyprawa będzie prostsza i przyjemniejsza. Zwiedzanie miasta wraz z dziećmi, czasem wydaje się niemożliwe. Jednak jak większość rzeczy wymaga przygotowania i planu. Tworząc bloga mam nadzieję, że pomagam Wam czasem znaleźć w stolicy ciekawe wydarzenie rodzinne, koncerty, warsztaty, restaurację z dobrym jedzeniem i kącikiem dla dzieci, kawiarnię dla mam, parki czy place zabaw zachęcające do odwiedzin. Warszawa naprawdę jest przyjazna dla rodzin z dziećmi, wystarczy tylko trochę zainteresować się tematem, albo aktywnie czytać mojego bloga 😛

Nauka poprzez zabawę to może być najlepszy sposób na odkrywanie miasta i wyjaśnianie trudnych zagadnień. Wiele ciekawostek z książek mogą dowiedzieć się również dorośli, bo zawsze dobrze jest wiedzieć więcej i odpowiadać na trudne pytania najmłodszych. Książki o Warszawie mogą również posłużyć jako pomoc naukowa w szkole, zachęcić turystów do odwiedzin stolicy czy też dumnie prezentować się w domowej biblioteczce. Pośród przewodników, labiryntów, kolorowanek, rebusów są również mapy oraz niemapa – „Niemapa Warszawy” . Plan przykładowej wyprawy z zadaniami do wykonania jest również świetnym pomysłem na odkrywanie Warszawy na nowo podczas rodzinnej wycieczki po mieście. Jak już zebraliście wszystkie lektury to pozostaje Wam życzyć miłego, rodzinnego zwiedzania miasta. Jeżeli po zwiedzaniu zostanie Wam trochę siły to zachęcam do podzielenia się przemyśleniami pod artykułem. P.S. Bardzo pomocną stroną internetową podczas zwiedzania Warszawy, może okazać się Mapa Warszawy 360 http://mapawarszawy360.pl/. Znajdziecie w niej aktualne mapy, plany oraz trasy komunikacji miejskiej w mieście.

Pewnie zastanawialiście się kiedyś, skąd się wzięła w Warszawie syrenka? … tego chyba dokładnie nikt nie wie? Są pewne legendy, niemniej każda bardzo odmienna od siebie. Zapewne każdy warszawiak ma swoją wersję historii syreny i legendy o Warszawie. I czy wiecie, że syrena wcale nie była kiedyś syreną…

Pochodzenie syreny jak głosi Wikipedia:

Najstarszy istniejący wizerunek herbu Warszawy z syreną występuje na pieczęciach dokumentów rady miejskiej Warszawy z 7 kwietnia 1400 roku[1]. Przez długi czas syrena jednak miała zupełnie inny kształt niż dzisiaj. Górna połowa była ludzka, kobieca, na niektórych starszych pieczęciach prawdopodobnie męska, dolna z rozwiniętymi skrzydłami (czasem bez), ogonem i dwiema łapami[1]. Syrena w kształcie półkobiety półryby w oficjalnej symbolice miejskiej czyli na pieczęciach pojawiła się dopiero od około połowy XVIII wieku. Jednak już od drugiej połowy XVII wieku spotykana była na ilustracjach do utworów literackich[1]. Przypuszcza się że motyw syreny mógł zostać zaczerpnięty z popularnych w średniowieczu Physiologusa i bestiarów[1]. Zgodnie z art. 1 ust. 3. ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy wizerunek Syreny o wzorze określonym w statucie m.st. Warszawy jest herbem m.st. Warszawy[2].

Jedna z legend o Warszawskiej Syrence:

Legendę tę opowiadają często warszawscy przewodnicy oprowadzający wycieczki po Starym Mieście: Dawno dawno temu przypłynęły z Atlantyku na Bałtyk dwie siostry – syreny; piękne kobiety z rybimi ogonami, zamieszkujące w głębinach mórz. Jedna z nich upodobała sobie skały w cieśninach duńskich i do tej pory możemy ją zobaczyć siedzącą na skale u wejścia do portu w Kopenhadze. Druga dopłynęła aż do wielkiego nadmorskiego portu Gdańsk, a potem Wisłą popłynęła w górę jej biegu. Według legendy u podnóża dzisiejszego Starego Miasta, mniej więcej w miejscu gdzie obecnie znajduje się jej pomnik, wyszła z wody na piaszczysty brzeg, aby odpocząć, a że miejsce się jej spodobało, postanowiła tu zostać. Rychło rybacy zauważyli, że ktoś podczas ich połowu wzburza fale Wisły, plącze sieci i wypuszcza ryby z więcierzy. Ponieważ jednak syrena oczarowywała ich swym pięknym śpiewem, nic jej nie zrobili. Pewnego razu bogaty kupiec zobaczył syrenę i usłyszał jej piękny śpiew. Szybko przeliczył, ile zarobi, jeżeli uwięzi syrenę i będzie ją pokazywać na jarmarkach. Podstępem ujął syrenę i uwięził w drewnianej szopie, bez dostępu do wody. Skargi syreny usłyszał syn rybaka i wraz z przyjaciółmi uwolnił ją nocą. Wdzięczna syrena obiecała im, że w razie potrzeby oni też mogą liczyć na jej pomoc. Z tego właśnie powodu Warszawska Syrena jest uzbrojona – ma miecz i tarczę dla obrony miasta.

Herb starej Warszawy (1652)

Warszawska Syrenka (2017)

 

Jestem miasto Warszawa to ilustrowana książka, która pokazuje jak zmieniała się Warszawa na przestrzeni lat. Forma picturebooka jest często dużo bardziej przystępna dla dzieci, niż tradycyjna forma pisana. Wiele szczegółów, symboli można wyszukiwać godzinami, a jeszcze dłużej można słuchać opowieści o stolicy np. w wykonaniu dziadka warszawiaka. Całkiem nietypowa forma i format może być dobrym pomysłem na prezent nie tylko dla najmłodszych.

Wydawnictwo Wilga Cena wydawnictwa 39,99 pln , można kupić np. w Empik 

Niemapa Warszawa to nietypowa mapa zapraszająca do zwiedzania stolicy w kreatywny sposób.

Można ją pobrać np. w formacie pdf tutaj: http://niemapa.pl/warszawa/

Warszawa kolorowy portret miasta to książka w której znajdziecie kolorowanki, zgadywanki, rymowanki, labirynty, pocztówki i wiele innych atrakcji. Książka też ma powtórzone ilustracje, jedną część można pokolorować przed wycieczką, a drugą już po.

Wydawnictwo Olesiejuk  Cena wydawnictwa – 12,99 pln Można kupić np. w księgarni internetowej Znak

Warszawa zwiedzanie i zabawa! To książka w której znajdziecie wiele ciekawostek o Warszawie, pokazanych w nietuzinkowy sposób.

Wydawnictwo Arkady  Cena wydawnictwa 14,90 Można kupić np w Arkady info

Warszawa mali mieszkańcy i dzieci w podróży to dobra książka/przewodnik na prezent nawet dla siostrzenicy z zagranicy : P, ponieważ wierszyki o najważniejszych miejscach w Warszawie po jednej stronie są w języku polskim, po drugiej w języku angielskim.

Wydawnictwo noboco cena wydawnictwa 34,90 pln

Warszawa Spacery z Ciumkamiw książce znajdziemy propozycje ciekawych spacerów po Warszawie dla całej rodziny. Ten przewodnik zadowoli najbardziej wymagających turystów pod względem historycznym czy merytorycznym. Rodzina Ciumków sprawia, że nie są to suche fakty, tylko ciekawe opowieści zachęcające do odwiedzin miasta. W czasie wakacji pożyczyłam książkę koleżance, która nie zna miasta i szczerze mi dziękowała. Udało jej się wraz z córką zwiedzić dużą część stolicy. Spacerując wiele się dowiedziały o Warszawie i mam nadzieję, że chętnie będą tutaj wracać.

Wydawnictwo SKRZAT Cena wydawnictwa 39,90pln aktualnie na stronie wydawnictwa 31,92 pln

Najlepsze atrakcje dla dzieci w Warszawie według Mamy Warszawianki:

  1. Centrum Nauki Kopernik  oraz Planetarium 
  2. Bulwary Wiślane 
  3. Barbakan i taras widokowy na Starym Mieście
  4. Łazienki Królewskie oraz aktualne wystawy dla dzieci
  5. Muzeum Powstania Warszawskiego
  6. Pałac Kultury i Nauki taras widokowy oraz aktualne wystawy
  7. PGE Narodowy
  8. Zoo oraz sprawdzenie godzin karmienia zwierząt
  9. Multimedialny Park Fontann
  10. Muzeum Narodowe w Warszawie

 


Share this Story

Polub mój profil na Facebook by otrzymywać więcej takich informacji
⬇️⬇️⬇️

Komentarze Facebook

Polub mnie na Facebooku