Smykowizje dla rodzin z dziećmi 0-5 lat | kwiecień

Smykowizje | miniperformanse, koncerty i warsztaty dla rodzin z dziećmi 0-5 lat

zbiórka w holu U-jazdowskiego

miniperformanse, koncerty i warsztaty dla rodzin z dziećmi 0-5 lat
godz. 10:00 – grupa młodsza: 0-2 lata
godz. 11:00 – grupa starsza: 3-5 lat
Sugerowany wiek dziecka, uczestniczącego w wydarzeniach plastycznych: od 1 roku życia.

Wstęp: bilet rodzinny 30 pln (w cenie biletu wstęp na wystawy)

Obowiązują zapisy: info@u-jazdowski.pl lub tel: + 48 22 628 12 71-73, wew. 135
na maile i telefony odpowiadamy we wszystkie dni tygodnia od godziny 12.00 oprócz poniedziałków

Czy melodie są jak rośliny? Czy uszy mogą tańczyć? Jakie barwy ma ruch? W kwietniu zapraszamy na muzyczne, ruchowe i sensoryczno-wizualne działania, realizowane wśród obiektów i obrazów sztuki współczesnej, w inspirujących przestrzeniach wystaw: „Inne tańce” oraz „Pogłoska” Assafa Grubera.

Cykl miniperformansów i koncertów dla rodzin z dziećmi w wieku 0-5 lat. Podczas wydarzeń istotna jest aktywizacja wzroku, słuchu, smaku, dotyku i odczuwania najmłodszych. Podczas koncertów Smykowidzowie zamieniają się w słuch w niepowtarzalnej scenerii współczesnych dzieł sztuki. Podczas wizualnych performansów sensorycznych za pomocą zmysłów smaku, dotyku, wzorku i węchu poznają różne materiały, nie tylko plastyczne, z których gdy będą starsze, nauczą się wyczarowywać cuda. Podczas interaktywnych wydarzeń, poprzez odpowiednie pobudzanie, połączone z dobrą zabawą, najmłodsi rozwijają percepcję w różnych zakresach. A przede wszystkim dobrze i twórczo się bawią.

Projekt adresowany jest do rodziców i opiekunów w równej mierze, co ukierunkowany na rozwój małych dzieci. Zachęcamy rodziców do posługiwania się osobiście materiałami i narzędziami, by dzieci mogły się na ich działaniu wzorować. W ramach cyklu odbywają się trzy rodzaje wydarzeń: plastyczne, wizualno-dźwiękowe oraz muzyczne w formie miniperformansów i koncertów. Na tych pierwszych (2 i 4 sobota miesiąca) stosujemy za każdym razem inne materiały i narzędzia, z którymi chcemy zapoznać dzieci od pierwszych miesięcy życia. W naszych działaniach wykorzystujemy materiały: ciecz newtonowska (zrobiona ze skrobi ziemniaczanej), papier czerpany, folia transparentna, piasek, kamienie, podświetlane stoliki, drewno, folia bąbelkowa, kalka techniczna, gąbka, krepina, worki jutowe, owoce, warzywa oraz wiele innych, również bardzo nieoczywistych materiałów. Sugerowany wiek dziecka, uczestniczącego w wydarzeniach plastycznych: od 1 roku życia.

W pierwszą i trzecią sobotę miesiąca odbywają się performanse wizualno-dźwiękowe i koncerty. Podczas nich używamy nieco innych materiałów: wstążek, sznurków, filcu, kocyków, poduszek, tiulu, kolorowych piór, instrumentarium orffowskiego, a kształty, kolory i materiały „kojarzymy” często z ruchem, dźwiękami i specjalnie dobranymi utworami i piosenkami, wykonywanymi na żywo, których maluchy słuchają w skupieniu, ale też i aktywnie reagują, poprzez ruch, bieganie, spontaniczne odgłosy, improwizowany taniec i wiele innych aktywności, które są przez animatorów i edukatorów Smykowizji mile widziane.

{Smykowizje} – miniperformanse, koncerty i warsztaty dla rodzin z dziećmi 0-5 lat

7 kwietnia – Ogródek, w którym rosną melodie
Przygoda muzyczna na wystawie „Pogłoska” Assafa Grubera, podczas której zamienimy się w ogrodników muzyki: będziemy siać i sadzić melodie za pomocą małych ziarenek, czyli dźwięków. Posłuchamy, jak brzmią ulubione wiosenne kwiaty, a nawet chwasty. Na własne oczy i uszy zobaczymy i usłyszymy, jak rosną, rozwijają się i kwitną różne melodie: polskie, izraelskie i niemieckie. A może nawet sami wymyślimy nasze własne, muzyczne rośliny prosto ze snu: np. fletomlecz świszczący, gamobluszcz durowy, fasolla niepospolita czy melodnik con amore, a potem zagramy je i zaśpiewamy?
Prowadzenie: Anna Kierkosz
Wystąpi zespół Hashtag Ensemble w składzie:
Marta Grzywacz – głos
Agnieszka Guz – skrzypce

14 kwietnia – Kula, jajo, piłka
Na wystawie Assafa Grubbera znajduje się tajemniczy kształt wystający ze ściany. Jednym przypomina on kulę do kręgli, dla innych może być jajem. Ponieważ artysta nie dał jednoznacznej odpowiedzi jak rozumieć ten obiekt, zajmiemy się tym na warsztatach. Obejrzymy wystawę i poszukamy na niej kulistych kształtów, które następnie będziemy toczyć, podrzucać, malować; skakać i ruszać się razem z nimi. Prosimy o wygodny strój i dobry nastrój.
Prowadzenie: Anna Szary

21 kwietnia – Balety w Zamku
Czas na podrygi i tuptania. Zapraszamy na „koncert tańczący”, który przygotuje nas do oglądania wystawy „Inne tańce” (a ta otworzy się już za tydzień). Będziemy obserwować nasze nogi, ręce i głowy jak reagują na różne rytmy, tempa i dynamikę. Czy porwie nas „drive”? Czy doda nam gracji walc? Sprawdźmy!
Prowadzenie: Anna Szawiel
Wystąpi Hashtag Ensemble w składzie:
Dominik Płociński – wiolonczela
Krzysztof Kozłowski – instrumenty klawiszowe

Bardzo prosimy o wzięcie ze sobą wygodnego obuwia lub butów na zmianę: planujemy dużo ruchu i tańca

28 kwietnia – Ciepło słońca
Wiosna. Aromatyczne zapachy, ciepłe kolory i historie wiosenne będą naszą warsztatową inspiracją. Czy ruch i taniec mogą być ciepłe? Jakie mają kolory? Spróbujemy oderwać się na chwilę od codzienności i przenieść do tego skąpanych słońcem miejsc. To będzie długi weekend pełen słońca i barw.
Prowadzenie: Aleksandra Rajska

maj
5 maja – Strzępki, nitki, kłębki: dźwięki
Strzępki rytmów, nitki melodii: doprowadzą nas do kłębka opowieści. Jakiej? Pełnej fraz, brzmień i harmonii, czyli: muzycznej. Na wystawie Assafa Grubera „Pogłoska” dzięki kolorowym nitkom, sznurkom i strzępkom usłyszymy…muzykę. I to jaką!
Prowadzenie: Anna Kierkosz
Wystąpi Hashtag Ensemble w składzie:
Ania Karpowicz – flet
Dominik Płociński – wiolonczela

{Smykowizje – oprowadzania w nosidełkach}
1 i 3 środa miesiąca, godzina 11.00

Czy można uczestniczyć w kulturze, będąc na urlopie macierzyńskim lub tacierzyńskim, a jednocześnie zadbać o rozwój swojego dziecka? CSW Zamek Ujazdowski zaprasza rodziców i opiekunów małych dzieci na specjalne przedpołudniowe oprowadzania z cyklu Smykowizje. To kolejna odsłona programu dla rodzin z dziećmi do lat 5 (zarówno w wózkach, nosidełkach, jak i na własnych nóżkach). Zapraszamy na oprowadzania po aktualnych wystawach, dostosowane do potrzeb i percepcji maluchów oraz wymagań i możliwości ich opiekunów. Spotkania w przestrzeni wystaw poprowadzą specjalnie przygotowani edukatorzy, w nieśpiesznej atmosferze, z otwartością na pytania i okazją do rozmowy i wspólnego przebywania dzieci i rodziców. Uwaga maluchów zostanie ukierunkowana na kształty, kolory i obiekty, ale także ruch i dźwięki, obecne na wystawach sztuki współczesnej i w przestrzeniach galerii w sposób szczególny. Oprowadzania odbywają się dwie środy w miesiącu, zawsze o godzinie 11.00. Wstęp dla rodzica w cenie biletu na galerię (normalny bilet: 12 złotych). Wstęp dla dziecka – wolny.

4 kwietnia – oprowadzanie po wystawie Assafa Grubera „Pogłoska”
prowadzenie: Anna Szary

18 kwietnia – dźwiękowe oprowadzania po przestrzeniach wystawy Assafa Grubera „Pogłoska”
prowadzenie: Anna Kierkosz

9 maja – ruchowe oprowadzanie po przestrzeniach wystawy „Inne tańce”
prowadzenie: Aleksandra Rajska

Współorganizatorzy:
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Fundacja Muzyka jest dla wszystkich

Partnerzy medialni: CzasDzieci.pl, Qlturka, Miasto Dzieci, Polskie Radio Dzieciom

Data

07 kw. 2018 - 05 maj 2018

Czas

10:00 - 12:00

Etykiety

Wydarzenia w Kwietniu 2018

Lokalizacja

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Warsaw Poland 00-467
QR Code