Lifestyle

Idealny sposób na “drugie życie” zabawek i ubranek dziecięcych. Poznajcie fundację Family for Family.

 

Z przykrością informuję, że Fundacja kończy swoją działalność z na przełomie maja/czerwca 2018

Już od dłuższego czasu bardzo chciałam się z Wami podzielić wspaniałą inicjatywą, jaką podejmuje każdego dnia fundacja Family for Family. Piszę specjalnie o niej przed Dniem Dziecka, licząc na to, że uda się jeszcze uszczęśliwić choć kilkoro najmłodszych uczestników fundacji.

Jeżeli macie trochę zabawek, ubranek w dobrym stanie, możecie uszczęśliwić nimi inne dzieci. Nie pozwólmy rzeczom pokryć się warstwą kurzu i nadajmy im “drugie życie”. Jest wiele rodzin potrzebujących, ubogich, wielodzietnych, których nie stać na markowe ubrania czy zabawki z górnej półki. Dzięki fundacji możemy pomóc lub sami skorzystać z pomocy, jeżeli takiej potrzebujemy. Uważam, że naprawdę warto nagłaśniać i wspierać takie inicjatywy.

Sama dowiedziałam się o istnieniu fundacji Family for Family w zeszłym roku i chętnie przyłączyłam się z moją rodzinką do jej programu jako rodzina wspierająca. Mamy młodszego kolegę od Jasia, któremu z wielką chęcią przygotowujemy paczki. Robimy przegląd w ubrankach, bucikach, książeczkach i zabawkach. Rzeczy z których Jasio wyrósł i którymi już się nie bawi, myjemy, czyścimy i przygotowujemy dla naszego kolegi. Jasio pakuje je razem z nami do kartonu i kiedy jesteśmy gotowi piszemy do fundacji, że paczki są gotowe i czekają na odbiór. W wyznaczonym terminie pod nasze drzwi przyjeżdża osoba, która odbiera paczki i przekazuje je dalej. Następnie dostajemy sygnał od fundacji, że rzeczy bardzo się podobały i okazały się praktyczne. Rodzina obdarowana może też podziękować, ale tylko przez fundację w formie listu lub laurki od starszego dziecka. Ważna informacja jeszcze dla rodziców wspierających, między dziećmi musi być różnica minimum 1 roku.

Fundacja pełni rolę poniekąd łącznika i pośrednika między rodzinami. Z uwagi na szacunek i wykluczenie niezręcznych sytuacji rodziny nie poznają się. Fundacja kojarzy rodziny ze sobą na podstawie wieku oraz płci dzieci, następnie odpowiednio koordynuje wymianę rzeczy.

Dla nas sama satysfakcja z pomocy innym maluszkom jest już największym podziękowaniem. Jednak jest jeszcze jeden ważny dla nas aspekt. Jak tylko Jasio podrośnie, będziemy również tą formą przekazu uczyć go empatii oraz dzielenia się z innymi.

Zapewne wiele Waszych pytań i wątpliwości rozwieje poniższy wywiad z Katarzyną Rębacz, Głównym Specjalistą ds. Relacji w Fundacji Family for Family.

MAMA WARSZAWIANKA: Skąd wziął się pomysł na fundację Family for Family?

FAMILY FOR FAMILY: Założycielem Family for Family jest Brian Patterson – Amerykanin, który ponad 20 lat temu przeprowadził się do Europy w celach biznesowych. Brian od lat młodzieńczych prowadził działania filantropijne. Jako dziecko razem z bratem niemal wyłącznie nosili używane ubrania. Ponieważ była to dla nich olbrzymia pomoc Brian chciał, aby także inne dzieci mogły z takiej pomocy korzystać. Dlatego też powołał w Polsce Fundację Family for Family.

MW: Czy przystąpienie do programu wiąże się z jakimiś kosztami?

FFF: Przekazywanie rzeczy przez Family for Family jest szybkie, proste, nie wymaga wysiłku ani nakładów finansowych. Jedyne co rodziny muszą zrobić po zapisaniu dzieci do programu, to przejrzeć szafę, spakować rzeczy, z których dziecko już nie korzysta i skontaktować się z nami. My odbieramy paczkę
i dostarczamy ją do rodziny połączonej z rodziną przekazującą rzeczy.

MW: W jaki sposób pozyskujecie potrzebujące rodziny?

FFF: Współpracujemy z warszawskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej oraz instytucjami wspierającymi rodziny i dzieci. Instytucje te rekomendują rodziny potrzebujące materialnego wsparcia. Pracownicy Fundacji przy wsparciu wolontariuszy odwiedzają rodziny w ich domach i przeprowadzają wywiad włączający dzieci do programu.

MW: Jakiego typu rzeczy można przekazać rodzinom?

FFF: Najczęściej przekazywanymi rzeczami są dobrej jakości używane ubrania i buty. Młodsze dzieci przekazują też często gry i zabawki. Szczególnie cenione natomiast przez nastolatków są małe urządzenia elektroniczne (starsze modele telefonów lub tabletów).

MW: Jak należy spakować rzeczy dla rodzin?

FFF: Ważne jest, aby rzeczy były w takim stanie, że kolejne dziecko może swobodnie z nich korzystać, czyli bez dziur, nie podarte, wyprane. Rodzice często przekazują nam rzeczy w torbach, reklamówkach. My natomiast przepakowujemy je do naszych pudełek.

MW: Czy jest osoba, która odbiera i dostarcza przesyłki z rodziny do rodziny?

FFF: Nasz kolega Paweł zajmuje się kwestią logistyczną i to właśnie on odwiedza każdą rodzinę i odbiera bądź dostarcza paczkę.

MW: Czy można pomagać kilku rodzinom jednocześnie?

FFF: W naszym programie jedno dziecko pomaga konkretnemu dziecku. Zależy nam, aby dla dzieci z obu rodzin dawanie znaczyło tyle samo co otrzymywanie. Dzięki temu dzieci z obu Rodzin czerpią korzyści z udziału w programie.

MW: Czy dużo jest osób potrzebujących wsparcia?

FFF: Mamy dużo dzieci, które potrzebują pomocy i czekają na dzieci, które im pomogą. Budujące jest to, że liczba dzieci, które chcą pomagać cały czas rośnie. Mam więc nadzieję, że przyjdzie czas gdy wszystkie dzieci w naszym programie otrzymają pomoc.

MW: Dlaczego rodziny nie mogą się poznać?

FFF: W naszym programie dzieci nie poznają się osobiście, gdyż nie chcemy stawiać w niezręcznej sytuacji dzieci, które otrzymują pomoc. Dbamy o to, aby dla każdego udział w programie był radością. Z naszych obserwacji wynika, że mało które rodziny chcą osobiście poznać rodzinę „po drugiej stronie”. Bardzo jednak sobie cenią możliwość wzajemnej wymiany korespondencji, to znaczy rysunków, listów czy też laurek.

MW: Czy obdarowane dzieci mogą podziękować darczyńcom?

FFF: Dzieci bardzo często przygotowują rysunki lub piszą listy do rówieśników, którzy im pomagają. Rodzice Wspieranych dzieci są również bardzo szczęśliwi i nierzadko wyrażają swoją wdzięczność za to, iż ich dzieci nie wyróżniają się wśród rówieśników przez swoją sytuację materialną.

MWCo jaki czas można szykować nowe paczki?

FFF: Rodziny Wspierające mogą dzielić się rzeczami tak często, jak chcą. Z naszych obserwacji wynika jednak, że często rodzice przygotowują paczki gdy nadchodzi nowa pora roku i gdy przygotowują dziecięcą garderobę w ramach przygotowań do nowego sezonu.

MW: Czy ludzie chętniej pomagają czy też otrzymują pomoc?

FFF: Ciężko jest tutaj jednoznacznie określić. Patrząc jednak na rodziny uczestniczące w naszym programie widzę dużą radość i chęć pomagania zarówno w rodzinach, które oferują, jak i otrzymują pomoc.

MW: Czy fundacja działa tylko w Warszawie? Jakie są plany fundacji na przyszłość?

FFF: Obecnie Fundacja swoim zasięgiem obejmuje Warszawę i najbliższą okolicę. Planujemy rozwój w kierunku krajowej organizacji, której siłą napędową będą wolontariusze pomagający dzieciom w całej Polsce.

Strona fundacji Family for Family http://fffpoland.org/pl/

ZACHĘCAM WAS DO WSPARCIA FUNDACJI, BO KARMA PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ DO WAS POWRÓCI.


Share this Story

Polub mój profil na Facebook by otrzymywać więcej takich informacji
⬇️⬇️⬇️

Komentarze Facebook

Polub mnie na Facebooku