Triki Warszawianki

Jaśkowa mata manipulacyjna, czyli kreatywna zabawka zrobiona przez rodziców

Kolejna zabawka rzucona w kąt, kolejna przytulanka zbierająca kurz na półkach, kolejne klocki na które tylko boleśnie nadeptujemy….skąd my to znamy… 😛  Nasze dzieci najchętniej bawią się włącznikami, garnkami czy suwakami. W końcu odkrywają świat, więc jest to całkowicie naturalne zachowanie, potwierdzające ich prawidłowy rozwój. 

Pomyśleliśmy o tym, że fajnie byłoby zgromadzić wszystkie nietypowe przedmioty w jednym miejscu i zrobić tablicę manipulacyjną. Podejrzeliśmy jak wyglądają i z czego się składają takie tablice i zrobiliśmy synkowi własną. Tym sposobem powstała zabawka, zajęcie przy którym nasze dziecko spędza dłużej niż 2 sekundy i musi chwilę pokombinować, aby coś otworzyć czy zamknąć. Dzięki macie manipulacyjnej nasze dziecko bawi się w totalnym skupieniu, poprawiając swoją motorykę małą*.

Fantastyczne w matach jest to, że można na nich umieścić co nam się tylko zamarzy. Może to być mata pojazdów, mata włączników, zasuwek, kalkulatorów, zegarów. Wersja może być również dla dziewczynki ze spineczkami, gumeczkami do włosów, czy jednorożcami. Jednak Jaśkowa wersja maty bardzo się podoba jego młodszym koleżankom.

Koszt naszej maty był niewielki, natomiast wszystko zależy od materiałów jakie chcemy użyć. My robiliśmy zakupy w Auchan i Obi, kupiliśmy tam dość dużo małych przedmiotów typu zamki, zasuwki, haczyki, minutnik, kółeczka, poziomica i inne. Jasiek testuje wszystko po kolei, jednak drzwiczki, dzwonek rowerowy i zwykły wieszaczek robią na nim bardzo duże wrażenie. Obserwujemy codziennie czym chętnie się bawi i już się zastanawiamy nad kolejną wersją. Być może będzie bardziej zmotoryzowana. Przy obecnym jego zamiłowaniu do pociągów to chyba powinniśmy zrobić jakiś konkretny tor i dużo szlabanów.

Robiąc matę zakupiliśmy płytę meblową przyciętą na wymiar za bardzo małe pieniądze. Pomalowaliśmy seledynową farbą, aby przykuwała jeszcze bardziej uwagę Jaśka. Mąż niektóre elementy przykleił, pozostałe zamocował za pomocą wkrętarki. Zabezpieczyliśmy rogi, zamontowaliśmy haki, aby była możliwość powieszenia i powstała zabawka dla małego odkrywcy świata. Dziecko szczęśliwe, a satysfakcja dla rodziców gwarantowana!!!

*Motoryka mała – znajduje swe odniesienie we wszelkich ruchach palców i dłoni, czyli ruchach o mniejszym zakresie, ale wymagających ogromnego skupienia i koncentracji uwagi. Motoryka mała to takie czynności, jak: rysowanie, malowanie, pisanie, ugniatanie czegoś w dłoni, czy rzeźbienie itp.

 


Share this Story

Polub mój profil na Facebook by otrzymywać więcej takich informacji
⬇️⬇️⬇️

Komentarze Facebook

Polub mnie na Facebooku