Lifestyle

Poznajcie program 3. edycji Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2019

Niezależnie od tego czy Targi Przecinek i Kropka odwiedzą mali humaniści, przyszli astronauci, gwiazdy muzyki czy konstruktorzy robotów – każde dziecko znajdzie w programie coś inspirującego. Na odwiedzających czekają spotkania z ulubionymi pisarzami, 70 stoisk z najlepszą literaturą dziecięcą i aż 60 kreatywnych warsztatów z różnych dziedzin. Targi odbędą się już 6 i 7 kwietnia w Centrum Praskim Koneser. Wstęp na wydarzenie oraz udział w warsztatach są bezpłatne.

Literackie inspiracje

Spotkania z Andrzejem Maleszką, Adamem Wajrakiem, Marcinem Wichą, Anną Dziewit-Meller, Michałem Rusinkiem czy Szymonem Radzimierskim, spektakl o Szewczyku Dratewce w wersji owocowo-warzywnej, niezwykły koncert zespołu Budyń Julka Tuwima oraz mnóstwo świetnej literatury i twórczych warsztatów – tak w dużym skrócie zapowiadają się empikowe targi. Scena to przede wszystkim inspirujące spotkania z ulubionymi autorami dziecięcych lektur, spektakl, koncert oraz quizy z nagrodami. Pojawi się na niej m.in. Adam Wajrak, twórca wyjątkowych książek o zwierzętach oraz prawdziwych tropicielach, Cezary Harasimowicz – autor „Mirabelki”, która przedstawia losy XX-wiecznej Warszawy, 12-letni podróżnik Szymon Radzimierski, uwielbiany przez dzieci Michał Rusinek czy Holly Webb – brytyjska autorka, twórczyni popularnej serii o czworonogach. Doskonale znaną historię dzielnego Szewczyka Dratewki, tym razem umiejscowioną w kulinarnej scenerii przy użyciu kuchennych sprzętów, w towarzystwie smaków i zapachów, przedstawi Teatr im. H. Ch. Andersena. Dzieciństwo Juliana Tuwima oraz jego najpopularniejsze utwory z ukochanymi bohaterami – Słoniem Trąbalskim czy Dyzio Marzycielem uczestnikom Targów przybliży zespół Budyń Julka Tuwima.

Warsztaty rozbudzające pasje w najmłodszych

Empik zaprasza do pięciu stref warsztatowych – Kryjówka ciekawskich, Komnata pasjonatów, Kraina odkrywców, Królestwo pomysłowych i Laboratorium myślicieli – w których odbędzie się aż 60 różnorodnych zajęć (zapisy za pośrednictwem aplikacji Going.). Ich program został ułożony tak, aby wszystkie dzieci niezależnie od wieku i pasji mogły wybrać najbardziej ich interesujące zajęcia. Z pomocą ekspertów najmłodsi będą mieli okazję poznać tajniki pracy astronauty, ogrodnika czy rzemieślnika, samodzielnie zbudują rakietę i wezmą udział w rozgrywkach detektywistycznych. Do wyboru są np. warsztaty literacko-twórcze pod okiem laureata Nagrody Literackiej Nike Marcina Wichy. Na spotkaniu inspirowanym jego książką – „Wielka Księga Klary” – nie zabraknie czytania, śmiechu i szczerej rozmowy. Do krainy dźwięków, instrumentów i muzyki małych melomanów zaprosi pisarka Kalina Cyz i ilustratorka Jagoda Charkiewicz. Dzieci, które marzą o karierze dziennikarza z pewnością zainteresują warsztaty z Agnieszką Kunikowską, dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom oraz Radia Dzieciom Radiowej Jedynki. W zaaranżowanym bajkowym studiu radiowym uczestnicy będą wcielać się w role dziennikarzy przeprowadzających wywiad z ulubioną postacią z bajki. Będzie też dużo projektowania, szycia i przerabiania – zgodnie z duchem idei zero waste. Podczas warsztatów krawieckich z Katarzyną Łopatą dzieci stworzą maskotkę według własnego projektu. Wykorzystają do tego używane ubrania i niepotrzebne materiały. Zaskakującą liczbę warstw ubioru damy w XVI wieku oraz tajemnice królewskiej garderoby młodzi fani mody odkryją podczas warsztatów prowadzonych przez Martę Tarnawską-Banaszek. W programie znalazły się także kreowanie postaci komiksowych z Przemysławem Olszewskim, autorem serii „Praga Gada” oraz tworzenie własnego jednorożca prosto z „Akademii Jednorożców”. Podczas warsztatów architektonicznych „Było sobie miasto” uczestnicy będą budować makiety miasta z materiałów z recyklingu. Wykorzystają do tego puste butelki, opakowania i kartony, dowiadując się przy okazji, czym jest recykling. Miłośnicy przyrody odnajdą się na warsztatach ogrodniczych „Czy wiesz, którą część warzywa jesz?” ze Sławomirem Majewskim z paprociarnia.pl, a na małych odkrywców świata czekać będą zajęcia z robotyki oparte na specjalnych zestawach Klocków LEGO®. Na Targach Przecinek i Kropka nie zabraknie też połączenia zabawy z iluzją i nauką. Podczas warsztatów z Mariuszem Włosarskim dzieci wykonają jedną z pierwszych zabawek animowanych o nazwie „Ptaszek w klatce – Thaumatrope”. Natomiast w trakcie spotkania organizowanego przez Muzeum Neonów uczestnicy ożywią własny neonowy projekt z wykorzystaniem świecących farb.

6 i 7 kwietnia świętem literatury dziecięcej

Przecinek i Kropka to szeroko zakrojony program edukacyjny Empiku, w którego skład wchodzą m.in. Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą oraz Targi Książki Dziecięcej, które na stałe wpisały się w świadomość rodziców. W poprzedniej edycji wydarzenia wzięło udział 15 tysięcy osób. W tym roku na terenie Centrum Praskiego Koneser na odwiedzających czekać będzie jeszcze więcej zabawy, uśmiechu i dobrej literatury. W tym roku Targi zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Swoją ofertę zaprezentuje około 70 wystawców książkowych. Na terenie wydarzenia do dyspozycji małych i dużych uczestników Targów będzie specjalna strefa kawiarniano-gastronomiczna oraz wózkownia. Darmowe wejściówki można pobrać za pośrednictwem aplikacji Going.

Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka (6-7 kwietnia)

Centrum Praskie Koneser

Plac Konesera 2, Warszawa

WSTĘP WOLNY (bezpłatne wejściówki są dostępne w aplikacji Going.)

Szczegóły: Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka na Facebook

https://www.facebook.com/events/381590119056271/

Wejściówki: https://goingapp.pl/evt/2097246/targi-ksiazki-dzieciecej-przecinek-i-kropka

Zapisy na konkretne zajęcia odbywają się za pośrednictwem aplikacji Going. – każdy warsztat jest osobnym wydarzeniem.

Zapraszamy do śledzenia aktualności na:

www.facebook.com/przecinekikropka.empik

www.przecinekikropka.pl

Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy
Patroni medialni: Co Jest Grane 24, Gazeta Wyborcza, Polskie Radio Dzieciom, Nick Jr., National Geographic Kids, Kukbuk, Qlturka, Fundacja Kosmos dla Dziewczynek


SOBOTA 6.04

SCENA

10:00 – 10:15 Fantastyczny quiz dla dzieci przeprowadzony przez wydawnictwo Wilga

10:15 – 10:30 Teatrzyk z Panem Książeczką, Przecinkiem i Kropką*

10:30 – 11:30 Spotkanie z Holly Webb

12:00 – 13:00 Uroczystość wręczenia nagród w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą 2018 Przecinek i Kropka

13:00 – 13:45 Spotkanie z autorami książek nagrodzonych w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą 2018 Przecinek i Kropka

13:45 – 14:00 Teatrzyk z Panem Książeczką, Przecinkiem i Kropką*

14:00 – 14:45 Warsztaty aktorskie z Andrzejem Maleszką, reżyserem filmowym, autorem powieści i scenariuszy, twórcą bestsellerowej serii „Magiczne Drzewo”

14:45 – 15:30 Historia opowiedziana drzewem – spotkanie z Cezarym Harasimowiczem i Martą Kurczewską

15:30 – 16:15 Spotkanie z Adamem Wajrakiem

16:15 – 16:30 Teatrzyk z Panem Książeczką, Przecinkiem i Kropką*

16:30 – 17:15 Spotkanie z Justyną Bednarek i Danielem de Latourem

17:15 – 18:00 Spektakl „Szewczyk Dratewka – bajka do zjedzenia” w wykonaniu Teatru im. J. Ch. Andersena z Lublina

KRYJÓWKA CIEKAWSKICH

11:00 – 12:00 Wesołe zoo! – warsztaty literacko-plastyczne z Joanną Kmieć, autorką książki „Dzieciaki z ulicy Księżycowej” (Akapit Press, 4–7 lat)

13:00 – 14:00 Czy wiesz, którą część warzywa jesz? – warzywne warsztaty ogrodnicze ze Sławomirem Majewskim

(paprociarnia.pl, 6–12 lat) Baśni i Opowieści (5–10 lat, z rodzicami)

15:00 – 16:00 Szkoła czarownic, czyli jak zostać dobrą czarownicą w jeden dzień – magiczne warsztaty literacko-plastyczne na podstawie książek „Jak zostać czarownicą w tydzień” i „Jak uratować czarownicę w tydzień” (Wydawnictwo Wilga, 6–9 lat)

16:00 – 17:00 LEGO® HARRY POTTER – tworzenie niepowtarzalnych plakatów filmowych (Ameet, 6–8 lat) Laboratorium myślicieli

11:00 – 12:00 Zostań Młodym Przyrodnikiem i poznaj tajniki świata przyrody! (Wydawnictwo Wilga, 6–8 lat)

12:00 – 13:00 O mitologii i wierzeniach – warsztaty z Rochem Urbaniakiem, autorem książki „Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści” (Wydawnictwo Tadam, 7+)

13:00 – 14:00 Misia pomaga – warsztaty wokół kolejnej części „Misi i jej małych pacjentów” z udziałem autorki,

Anieli Cholewińskiej-Szkolik (Wydawnictwo Zielona Sowa, 4–6 lat)

14:00 – 15:00 Było sobie miasto – recyclingowe warsztaty architektoniczne i tworzenie makiety miasta z materiałów z recyklingu (DoRoboty, 6–12 lat)

15:00 – 16:00 Kartka z pamiętnika Klary, literacko-twórcze warsztaty z Marcinem Wichą, autorem „Wielkiej księgi Klary” (Wydawnictwo Mamania, 7–12 lat)

16:00 – 17:00 Tworzenie słowem, czyli jak barwnie opowiadać – warsztaty rodzinne ze storytellingu z użyciem klocków MuBaBaO z Michałem Malinowskim z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści (6–10 lat, z rodzicami)

KOMNATA PASJONATÓW

11:00 – 12:00 Warsztaty wokół książki „U Fryzjera”, warsztaty plastyczne dla dzieci z ilustratorką i autorką książek dla dzieci Olą Cieślak (5+)

13:00 – 14:00 „Wuj Krasnolud i Brama Opowieści” – warsztaty plastyczno-literackie o wartościach w życiu dziecka i rozwoju wyobraźni z autorem, Jakubem Sosnowskim (Wydawnictwo Solis, 9–12 lat)

14:00 – 15:00 Warsztaty detektywistyczne na bazie przygód Detektywa Pingwina (Wydawnictwo Zielona Sowa, 6–9 lat)

15:00 – 16:00 Kreatywne warsztaty języka angielskiego dla przedszkolaków z Marleną Kubelczuk, autorką bloga nauczycielka angielskiego.pl (Kapitan Nauka, 3–6 lat)

16:00 – 17:00 „Moje bezpieczne miejsce” – warsztaty z Danielem Chmielewskim (Wydawnictwo Tadam, 10–12 lat)

KRAINA ODKRYWCÓW 🗺️

11:00 – 12:00 Krawieckie zero waste – stwórz maskotkę z za małej koszulki (Katarzyna Łopata, Komu Komu, 8–12 lat)

12:00 – 13:00 Sto lat, Mysiu! – rodzinne warsztaty literacko-plastyczne (Wydawnictwo Dwie Siostry, 3–5 lat)

13:00 – 14:00 Cecylka Knedelek, czyli smakowanie liter i szczypta ortografii – warsztaty plastyczne z Joanną Krzyżanek (Wydawnictwo Jedność, 6+)

14:00 – 15:00 „Historie Warrena XIII…, czyli stwórzmy książkę pełną tajemnic” z Moniką Karmazą (Wydawnictwo Tadam, 6+)

15:00 – 16:00 Jak polubić warzywa? Bajkowa kuchnia Ignasia Ziółki – warsztaty z Joanną Krzyżanek (Sonia Draga, 6+)

16:00 – 17:00 Warsztaty z robotyki oparte na specjalnych zestawach Klocków LEGO® (DoRoboty, 6–12 lat)

KRÓLESTWO POMYSŁOWYCH

11:00 – 12:00 Warsztaty poznawcze. Zwierzęta Disneya (Ameet, 2–4 lata)

12:00 – 13:00 Spotkanie z Basią (Wydawnictwo Egmont, 3–6 lat)

13:00 – 14:00 Raz, dwa, trzy, architektem jesteś ty! – warsztaty architektoniczne z Anną Artymowską (7–12 lat)

14:00 – 15:00 I ty możesz zostać dziennikarzem – warsztaty radiowe z Agnieszką Kunikowską z Polskiego Radia Dzieciom oraz Radia Dzieciom Radiowej Jedynki (7–12 lat)

15:00 – 16:00 Staś Pętelka u lekarza. Warsztaty z bohaterem oraz jego stwórczynią – Barbarą Supeł (Wydawnictwo Zielona Sowa, 4–7 lat)

16:00 – 17:00 KOSMOS! – warsztaty edukacyjno-artystyczne o kosmosie prowadzone przez Grupę Artystyczną TERAZ POLIŻ (5–12 lat)

NIEDZIELA 7.04

SCENA

10:00 – 11:00 Spektakl Elmer

11:00 – 11:45 Spotkanie z Dorotą Sumińską

11:45 – 12:30 Spotkanie z Tomaszem Jastrunem

12:30 – 13:15 Niesamowite dziewczyny – spotkanie z Anną Dziewit-Meller

13:15 – 14:00 Szymon Radzimierski i jego niesamowite przygody – spotkanie z młodym podróżnikiem, blogerem, pisarzem i aktorem

14:00 – 14:45 Spotkanie z Bohdanem Butenką, światowej sławy ilustratorem, wybitnym artystą sztuki książki, które poprowadzi jurorka konkursu „Przecinek i Kropka” Ewa Gruda

14:45 – 15:30 Spotkanie z Michałem Rusinkiem

15:30 – 16:15 Spotkanie z Sebastianem Grzywaczem i jego psem przewodnikiem – Rollkiem, bohaterami książki Barbary Gawryluk z serii „Pies na medal”

16:15 – 17:00 Spotkanie z Michałem Zawadką

17:00 Koncert zespołu „Budyń Julka Tuwima” oraz dyskoteka

KRYJÓWKA CIEKAWSKICH

11:00 – 12:00 Uwolnij dźwięk – warsztaty muzyczne z Anną Artymowską (3–10 lat)

12:00 – 13:00 Creative writing z Tomaszem Gromadką z Fundacji Strefa WolnoSłowa i kolektywu Autonomiczna Przestrzeń Edukacyjna (8–12 lat)

13:00 – 14:00 Co to znaczy rosnąć – warsztaty wokół książki Pomelo Rośnie (Wydawnictwo Zakamarki, 3–7 lat)

14:00 – 15:00 Akademia Jednorożców, czyli stwórz własnego jednorożca. Warsztaty plastyczne (Wydawnictwo Wilga, 6–8 lat)

15:00 – 16:00 „Historia jednej znajomości ” – warsztaty dla rodziców Fundacji A.R.T zajmującej się przeciwdziałaniem przemocy

16:00 – 17:00 Prascy rzemieślnicy! – warsztaty twórcze Fundacji Atelier (5–10 lat)

⚗️LABOLATORIUM MYŚLICIELI ⚗️

11:00 – 12:00 W świecie zwierząt, czyli narysuj portret zwierzęcego bohatera – warsztaty ilustratorskie z Asią Gwis (Nasza Księgarnia, 6+)

12:00 – 13:00 Astronomia dla każdego – warsztaty z astronomem Michałem Kusiakiem (Zakochani w Gwiazdach, 10–12 lat)

13:00 – 14:00 Warsztaty kreatywne połączone ze spotkaniem z Tolą i jej stwórczynią, Anną Włodarkiewicz (Wydawnictwo Zielona Sowa, 4–7 lat)

14:00 – 15:00 Bajkowe Neony Warszawy – stwórz własny projekt neonu (Muzeum Neonów, 7–12 lat)

15:00 – 16:00 Warsztaty wokół książki „7 nawyków szczęśliwego dziecka. Nowe historie” (Wydawnictwo Znak, 3–6 lat)

16:00 – 17:00 „I ty możesz zmienić świat” – warsztaty plastyczne (Wydawnictwo Media Rodzina, 9–12 lat)

KOMNATA PASJONATÓW

11:00 – 12:00 Narysuj własną mapę wyspy Moya – warsztaty kartograficzne wokół książki „Dziewczynka z atramentu i gwiazd” (Wydawnictwo Literackie, 8–10 lat)

12:00 – 13:00 Angielski z TING-iem! (Wydawnictwo Wilga, 3–5 lat)

13:00 – 14:00 Tintamareski – warsztaty tworzenia tintamaresek oraz nauka ich animacji pod okiem Małgorzaty Adamczyk z Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie (7–10 lat)

14:00 – 15:00 Warsztaty wokół serii książek „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn” – spotkanie z autorką Agnieszką Mielech (Wydawnictwo Wilga, 6–10 lat)

15:00 – 16:00 Jogurtowy deser owocowspinaczy, czyli magiczne warsztaty kulinarne z Maciejem Rożenem wokół jego debiutanckiej książki „Zuzanna Kociołek i Kraina Smaku” (Burda Książki, 6–10 lat)

16:00 – 17:00 W Krainie Sonostworów – warsztaty wyjaśniające zjawiska muzyczne na podstawie serii „Sonia w Krainie Sonostworów” (Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 6–10 lat)

🗺️KRAINA ODKRYWCÓW 🗺️

11:00 – 12:00 Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu, warsztaty kreatywno-plastyczne (Wydawnictwo Zielona Sowa, 4–7 lat)

12:00 – 13:00 Tworzymy thaumatrope – warsztaty animacji poklatkowej z Mariuszem Włodarskim (5–12 lat)

13:00 – 14:00 Tajemnice garderoby – czyli ile czasu ubierano króla i dlaczego trwało to tak długo? – warsztaty modowe połączone z projektowaniem z Martą Tarnawską-Banaszek (7–12 lat)

14:00 – 15:00 Projektowanie postaci komiksowych – warsztaty z Przemysławem Olszewskim z Fundacji Animacja, autorem serii komiksów „Praga Gada” (9–12 lat)

15:00 – 16:00 Kolażowy Wehikuł Czasu, czyli wyczaruj świat przyszłości za pomocą kolażu pod okiem Agaty „Kapitana LLP” Sutkowskiej (6–12 lat)

16:00 – 17:00 JAK? i CO? czytać dziecku, by wspólne czytanie stało się cudownymi chwilami bliskości i wspólnej zabawy. Warsztaty dla rodziców z dziećmi (Wydawnictwo Tadam, dzieci 1+ oraz rodzice)

KRÓLESTWO POMYSŁOWYCH

11:00 – 12:00 Tort szczekoladowy – spotkanie z autorką Agatą Widzowską. Warsztaty kreatywno-plastyczne wokół serii „Psierociniec” (Wydawnictwo Wilga, 3–8 lat)

12:00 – 13:00 Uwerturkowe spotkania z muzyką z autorką Kaliną Cyz i ilustratorką Jagodą Charkiewicz

(Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 2–6 lat)

13:00 – 14:00 „Szkoła Czi-Tam” – teatralne warsztaty kamishibajkowe z Joanną Mueller (5–8 lat)

14:00 – 15:00 Jak wspierać koncentrację i spostrzegawczość dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym z Katarzyną Biniszewską, autorką bloga nauczycielwieczorowapora.pl (Kapitan Nauka, 6–9 lat)

15:00 – 16:00 Mój EX LIBRIS, czyli jak podpisać swoje książki? Warsztaty tworzenia własnego ex librisu za pomocą tradycyjnej techniki graficznej z Karoliną Witowską (8–12 lat)

16:00 – 17:00 Kartki z niespodzianką – ilustracje przestrzenne pop up (Sztukarnia, 8–12 lat)

STREFA GIER PLANSZOWYCH

6–7 kwietnia, 10:00 – 18:00

Nowości i bestsellery, premiery i klasyka, a przede wszystkim możliwość zajrzenia do pudełka i przetestowania jego zawartości w bezpośrednim starciu – wszystko to będzie dostępne podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka w strefie gier planszowych! Strefa będzie działała podczas całej imprezy. Każdy dostanie szansę na przetestowanie gry z przyjaciółmi lub obecnymi w strefie animatorami. O wyjaśnienie zasad konkretnych gier będzie można zapytać innych graczy, a także ekspertów obecnych na stoiskach wydawców gier (Edgard, Egmont, Foxgames, Hipokampus, Granna, Nasza Księgarnia, Tactic i Zielona Sowa).

Teatrzyk „Przecinek i Kropka”

Przecinek i Kropka to nazwa konkursu na książkę dziecięcą roku oraz targów książki dziecięcej, a także… bohaterowie niedługiej i zabawnej sztuki teatralnej. „Przecinek i Kropka” to krótka historia o tym, jak Kropka znalazła się w kropce, i jak Przecinek wraz z redaktorem Książeczką pomogli jej się stamtąd wydostać. Przedstawienie będzie można obejrzeć w pierwszym dniu Targów na głównej scenie aż trzy razy! Redaktor Książeczka, Przecinek i Kropka znają się nie tylko ze wspólnych występów na scenie. W zimie jeździli po całej Polsce specjalnym kolorowym pojazdem akcji „Tysiąc powodów, by czytać” i wręczali książki szkolnym bibliotekom. 12 szkół otrzymało w sumie aż 12 tysięcy książek! Jeśli chcesz, by droga Twojemu sercu szkoła zdobyła nagrodę w postaci tysiąca książek, a Przecinek, Kropka i redaktor Książecka odwiedzili tę placówkę, zajrzyj na stronę konkursu „Tysiąc powodów, by czytać”.


Share this Story

Polub mój profil na Facebook by otrzymywać więcej takich informacji
⬇️⬇️⬇️

Komentarze Facebook